Botoks – wskazania, przeciwskazania i efekty

Każdy z nas uśmiecha się, denerwując marszczy czoło lub nos, co powoduje powstawanie zmarszczek, a z czasem ich pogłębianie się. To tak zwane zmarszczki mimiczne, których uniknąć nie można, choć u niektórych są bardziej wyraźne, a u innych mniej. Ma na to wpływ struktura skóry, ilość elastyny i kolagenu. Na zmniejszenie ich produkcji wpływ ma wiek, ale również stres, czy czynniki genetyczne. Niektórzy po prostu starzeją się szybciej, a inni nieco wolniej. Oczywiście występuje jeszcze fotostarzenie się skóry, ale na tego typu zmarszczki nie działa botoks, który jest metodą doskonałą w wygładzaniu zmarszczek mimicznych. Dziś dowiesz się więcej na jego temat z naszego poradnika.

Czym jest botoks i kiedy się go stosuje?

Botoks, to toksyna botulinowa zwana też jadem kiełbasianym i w dużym stężeniu jest silną trucizną. W medycynie estetycznej stosowany jest w niewielkich dawkach, co zapewnia bezpieczeństwo takich zabiegów, jeśli wykonywane są przez lekarzy medycyny estetycznej! Trzeba wiedzieć, że tylko oni mają uprawnienia do wykonywania tego rodzaju zabiegów upiększających, ponieważ botoks jest lekiem. Dzięki niemu można nie tylko wygładzić zmarszczki mimiczne, ale również pozbyć się problemu bruksizmu, czyli bolesnego szczękościsku, jak również nadmiernej potliwości, zarówno pach, jak i stóp. Tylko lekarz wie jaką dawkę może wstrzyknąć pacjentowi, zatem na tego typu zabiegi nie powinno się chodzić do kosmetyczki czy nawet kosmetologa. Co ciekawe botoks działa w ten sposób, że niweluje nadmierny skurcz pewnych grup mięśni, co może być również pomocne w leczeniu uciążliwych migren.

Jakie są efekty stosowania botoksu i jak długo się utrzymują?

Najczęściej botoks stosowany jest w celu wygładzenia zmarszczek i to nie tylko na twarzy, ale również od niedawna szyi i dekolcie. Dzięki niemu można również zniwelować opadające kąciki, zatem zmienić naturalną mimikę twarzy na bardziej pogodną. Jak już wspomnieliśmy porażenie niewielkiej grupy mięśni przy użyciu może również spowodować zniwelowanie chronicznych migrenowych bóli głowy czy zniwelować nadmierną potliwość. Efekty zabiegu w przypadku wygładzania zmarszczek utrzymują się od 3 do 6 miesięcy, natomiast w przypadku innych problemów nawet do 9 miesięcy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tej metody wygładzania zmarszczek?

Oczywiście podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na toksynę botulinową, a także przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Botoksu nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Nie można wykonać zabiegu, gdy przyjmuje się leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol, ibuprofen czy aspiryna. Lekarz odmówi zabiegu kobiecie w trakcie menstruacji. Przeciwwskazaniem są także aktywne stany zapalne skóry, np. trądzik. Najpierw zatem trzeba zaleczyć zmiany skórne. Osoby o osłabionej sile mięśni także nie powinny wykonywać botoksu. Lekarz przed zabiegiem wykona wywiad, który ma na celu zweryfikowanie stanu zdrowia pacjenta, dokonuje również oględzin skóry. Następnie miejsce, gdzie wstrzykiwana będzie toksyna jest schładzane. Po wstrzyknięciu niewielkiej ilości i kilku nakłuciach od dwóch do ośmiu, w zależności od miejsca, lekarz znów przykłada lód, by schłodzić to miejsce, a następnie wciera krem zawierający witaminę K i zapobiegający zasinieniu. Lekkie może powstać, ale szybko powinno ustąpić.

Poznaj skutki uboczne botoksu, które nie powinny wystąpić, jeśli wybierzesz się do kliniki medycyny estetycznej

Trzeba wiedzieć, że u niewielkiej grupy pacjentów po zastosowaniu botoksu występują skutki uboczne w postaci bólu głowy, nudności czy też wymiotów. Mogą wystąpić także objawy grypopodobne. Do skutków ubocznych należy także zaczerwienienie twarzy, osłabienie mięśni twarzowych, opadnięcie powieki, rozprzestrzenianie się botoksu na mięśnie znajdujące się obok miejsca wstrzyknięcia. Trzeba powiedzieć, że te ostatnie skutki uboczne nie powinny wystąpić, jeśli skorzystasz z oferty zabiegów upiększających renomowanej kliniki medycyny estetycznej. Lekarz bowiem użyje niewielkiej ilości toksyny i poleci, jak należy się zachowywać w pierwszych godzinach od wstrzyknięcia. Zabronione jest dotykanie i pocieranie twarzy, nie można też przez trzy godziny się kłaść i schylać, aby toksyna się nie przemieściła.

Jak wybrać dobrą klinikę medycyny estetycznej? Przede wszystkim trzeba kierować się opiniami, a także doświadczeniem i wykształceniem zatrudnionych w niej specjalistów. Zabieg z użyciem botoksu zawsze musi wykonywać lekarz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni