Biżuteria służy do ozdabiania ludzkiego ciała już od tysięcy lat. Początkowo występowała w formie amuletów, mających przynosić szczęście lub chronić przed złymi mocami. Obecnie służy do podkreślenia stylu oraz charakteru noszącej ją osoby – podkreśla osobowość a nawet wyraża poglądy. Często reprezentuje jakiś związany z posiadaczem symbol, taki jak znak zodiaku, pasję czy wyznawaną religię. Wzmacnia również poczucie atrakcyjności, co jest istotne zwłaszcza dla kobiet. Jakie typy biżuterii nosimy najczęściej?
Pierścionki
Te ozdoby, noszone na palcach dłoni, znane i używane są już bardzo długo. To nie tylko popularna biżuteria, ale także przepełniony symboliką element. Na przykład pierścionki z kamieniami mogą – w zależności od rodzaju umieszczonego w nich minerału – symbolizować wielką miłość, jak to ma miejsce w przypadku brylantu, lub być oznaką, iż nosząca go osoba jest zaręczona, nosząc pierścionek z diamentem. Szafir jest symbolem mądrości zaufania, z kolei rubin – pożądania i namiętności. Pierścionki z kamieniami często wykonywane są ze złota, jednak można również spotkać odmiany wykonane ze platyny bądź tytanu oraz srebra.
Naszyjniki
Naszyjniki to rodzaj biżuterii, który doskonale sprawdza się w każdej stylizacji. Odpowiednio dobrany idealnie uzupełnia dowolną kreację, jednocześnie uwypuklając urodę noszącej go osoby. Noszone są one na szyi i przybierają różny wygląd – może to być wisiorek na łańcuszku lub rzemieniu, sznur pereł lub bursztynów, kolia czy też naszyjniki młodzieżowe. Jednym z kryteriów, jakie należy brać pod uwagę, dobierając ten element biżuterii jest jego długość – inną mają kolie czy sznury z kamieniami, które noszą dojrzałe osoby, a inną chokery lub naszyjniki młodzieżowe. Te ostatnie mogą jako ozdobny element zawierać naturalną ozdobę, taka jak muszelka czy kwiatek.
Sygnety
Sygnety początkowo służyły jako pieczęć, pozwalająca na zalakowanie dokumentu. Z czasem ta ich funkcja wygasła, jednak zwyczaj noszenia pierścieni z herbem przez mężczyzn przetrwał i nadal jest to bardzo popularny rodzaj męskiej biżuterii. Sygnet wykonany jest zazwyczaj ze złota lub innego metalu szlachetnego, nierzadko zawiera również drogocenny kamień – rubin, szmaragd lub brylant. Ze względu na długą tradycję noszenia sygnetów, często jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie i stanowi bardzo cenną pamiątkę rodzinną. Zamiast herbu sygnet może mieć wygrawerowany symbol patriotyczny – godło państwowe lub powstańczą kotwicę. Jest też noszony jako oznaka wysokiego statusu społecznego lub podkreśla stan majątkowy posiadacza.