Czy wentylacja wpływa na nasze zdrowie?

Osoby pracujące oraz uczące się, powinny bezwzględnie zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń, w których się znajdują. Dotyczy to przede wszystkim pokoi o małej kubaturze. W pomieszczeniu niewentylowanym zauważyć można zbyt duże stężenie dwutlenku węgla, jednocześnie maleje ilość tlenu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bartosz

Osoba przebywająca w takich warunkach po pewnym czasie zauważy u siebie narastające zmęczenie oraz ogólną niechęć do wykonywania aktualnego zadania. Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy jak nudności czy bóle głowy, spowodowane niedostatecznym dotlenieniem organizmu.

Zbyt duże zawilgocenie oraz występowanie pleśni lub bakterii na powierzchni ścian – to również skutek słabej wentylacji. Jak zatem zadbać o to, aby w miejscu, gdzie przebywamy zawsze znajdowało się dobre jakościowo powietrze?

Rekuperator sposobem na oszczędność w domu i nie tylko

W domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, które skorzystały z odzyskiwania ciepła, notuje się dużo mniejsze straty na energii cieplnej, niż ma to miejsce w przypadku budynków, które w ten mechanizm nie zostały wyposażone. Jak zatem działa to sprytne rozwiązanie?

W takim systemie rekuperator pełni rolę pośrednika ciepła, bazując na zjawisku wymiany ciepła między układami termodynamicznymi. Mówiąc inaczej świeże powietrze tłoczone do budynku zostaje ogrzane w wyniku wymiany cieplnej z powietrzem o wyższej temperaturze, które jest wyprowadzane z pomieszczeń.

W ten sposób cały dom jest stale wentylowany, a straty ciepła z tym związane są znacznie zredukowane. Warto przy tym zastanowić się, jaki rekuperator będzie odpowiedni dla budynku, w którym ma zostać zainstalowany.

Jak zoptymalizować odzysk ciepła przy dobrej wentylacji?

Przeglądając oferty różnych firm, klient ma możliwość wybory kilku rodzajów rekuperatorów. Poszczególne modele różnią się między sobą wieloma cechami, jednak najważniejszą z nich jest powierzchnia wymiany cieplnej, gdyż to ona wpływa bezpośrednio na intensywność wymiany termicznej między świeżym powietrzem, a tym którego z domu lepiej się pozbyć.

Montaż tego rodzaju wentylacji pozwoli na usunięcie z pomieszczeń drobnoustrojów, które w wilgotnym środowisku rozwijają się najszybciej. Sprawny i efektywny odzysk ciepła można uzyskać przy pomocy kilku modeli wymienników ciepła. Są to między innymi urządzenia krzyżowe, których sprawność wynosi około 60%.

Modele przeciwprądowe oraz spiralno-przeciwprądowe działają na podobnej zasadzie jak przywołane wcześniej krzyżowe, jednak umożliwiają znacznie dłużysz kontakt powietrza zimnego oraz tego o wyższej temperaturze, przez co sprawność tego rodzaju systemu mieści się w granicach 90%. Dużą sprawność(do 80%) oraz efektywny odzysk ciepła notuje się również w przypadku rekuperatorów obrotowych.

Wymienniki ciepła, które wpływają na temperaturę w pomieszczeniu

Kaloryfer w pokoju lub podgrzewacz wody, a nawet chłodnica samochodowa. Wszystkie te urządzenia możemy określić mianem wymienników ciepła. Niektóre z nich służą do utrzymywania stałej temperatury w budynku.

Staromodne piece kaflowe coraz częściej zostają wypierane przez nowoczesne systemy grzewcze, nawet pomimo wentylacji wyposażonej w system odzyskiwania ciepła, mogą generować olbrzymie koszty.

Aby się przed tym uchronić należy zadbać o to, aby rekuperatory posiadały systemy oraz czujniki, dzięki którym możliwa jest kontrola nad temperaturą w pomieszczeniu. Manualna czy automatyczna – wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb.

Urządzenia, w których stosowane są wymienniki ciepła dzielą się na kilka rodzajów, ze względu na sposób przekazywania ciepła do otoczenia czy choćby wydajność, dlatego przed ewentualnym remontem lub przeprowadzką do nowego lokum, warto zorientować się jakie wymienniki ciepła zostały tam zaimplementowane oraz jakie koszty mogą generować.

Odpowiednia temperatura w biurze lub pokoju oraz świeże powietrze, uzyskane dzięki doskonałej wentylacji, to sposób na natychmiastowe poprawienie komfortu przebywania oraz pracy w takim miejscu. Warto o to zadbać, by podnieść efektywność pracowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni